MUST REEDE 18.11-02-12

Milliste ratastega lapsevankri peaksin valima?

Esimese lapse ootus pöörab vanemate elu pea peale. Tõuseb mitte ainult ootusärevus, vaid pikeneb ka tööde nimekiri, milles sisalduv tuleb enne sünnitusmajja minekut täita. Nimekirja tipus on beebivarustuse ostmine. Vanker on absoluutne must have. Seda vajab pere pea koheselt pärast beebi sündi. Kõrgeid nõudmisi ei esita vanemad ainult disainile, vaid ka juhitavusele, vedrustusele ja rehvidele. Paljud tulevased vanemad ei ole aga sageli teadlikud rataste erinevustest, vajadustest ning valiku mõjust nõudmiste rahuldamisel.

Õige lapsevankri valikul tuleb lähtuda esmalt aspektidest nagu elukoht, igapäevased tegevused ja elustiil. Teie eelistatud maastik mõjutab seda, milliste rehvide ja ratastega käru peaksite soetama. Millised on aga rehvide erinevused? Ja millised sobivad teie vajadustele?

EVA ratas

EVA kõlab alguses keeruliselt, kuid seda on lihtne seletada: EVA on ratas, mille välimine osa koosneb kummisarnasest vastupidavast kihist ning on täidetud amortiseeruva vahuga. Selle eeliseks on see, et rehvi ei pea õhuga täitma ning on tavakasutuse korral purunemiskindel. EVA ratas on palju kergem kui täiskummist õhuvaba või klassikaline plastratas ning muudab teie vankri kergemaks. See on ideaalne, kui reisite sageli bussi või rongiga. EVA rattad on peamiselt kasutusel linnakärudel, näiteks nagu ABC Design Avusel või Ping jalutuskärul. Tänu väga kergetele ratastele on vankrit lihtne läbi linna juhtida.

Õhkratas

Nagu jalgrattarehv, koosnevad õhkrattad välisrehvist ning sisekummist. Rehvis olev õhk pakub vedrustusele täiendavat tuge, et teie laps naudiks maksimaalselt sujuvat sõitu. Tunnetuslik erinevus EVA ratta ning õhkratta vahel tuleb välja eelkõige maastikul, kus väikestest okstest või kividest tekitatud vibratsioon võib muutuda häirivaks. Korraliku õhkratta ning kvaliteetse vedrustuse puhul ei ole metsa või põldude kaudu kulgevad rajad teile takistuseks. Õhkrattad leiate näiteks Saksamaa turuliidri ABC Design jalutuskärudelt Salsa Air, Salsa Run, Avus Air või spordikäru Tour. Väike nõuanne: parem on mitte rehve liiga täis pumbata, sest vastasel juhul on rataste vetruv mõju piiratud.

Õhukambriga ratas

Õhukambriga ratas on segu õhkrattast ja täiskummist rattast, ratta sees aga asub suur õhukamber. See loob rattale hea vedrustuse ja tõstab võrreldes EVA rattaga sõidumugavust. Erinevalt õhkrattast on need täiesti torkekindlad ja hooldusvabad. Isegi teravad küüned ja klaasikillud ei peata teid. Vedrustuse, sõidumugavuse ja torkekindluse kombinatsioon võimaldab teil vallutada pea kõiki maastikke. See on ideaalne valik, kui elate linnas kuid käite ka maal jalutamas. Õhukambriga rattad on näiteks ABC Design Samba jalutuskärul.

Suur või väike ratas?

Suuremate ratastega jalutuskäru suudab teid tõenäolisemalt kallakutel ja konarlikul maastikul toetada paremini kui väike ratas. Samas lisab ratas kärule kaalu ning muudab käru transportimise tülikamaks. Linnakärudel on sageli väiksemad ning kergemad rattad, mis sobivad paremini sileda teekatete jaoks. Kui kasutate käru kergliiklusteel või ostukeskustes, siis kergem ja väiksem ratas võib üllatuslikult olla isegi kergem lükata ning muudab manööverdamise sujuvamaks. Taaskord tasub valikul lähtuda sellest, millisel pinnasel te suurema osa ajast viibite ning kui palju peate käru käsitsi või autoga transportima. Kui otsite vankrit, mida kasutatakse peamiselt linnas, valige väikese rattaga mudel, näiteks ABC Ping: boonusena on käru kokkupandult tänu väikestele ratastele väga ruumisäästlik. Kui elate maal või olete harjunud pikkade jalutuskäikudega ebatasasel teel, siis on teil vaja suurte ratastega jalutuskäru nagu ABC Design Salsa või Salsa Run.

Käru ja rataste amortisatsioon

Võrreldes rehvidest tulenevat amortisatsiooni on vaieldamatu võitja õhkratas, kuid käru kogu vetruvus sõltub suuresti siiski raami ehitusest ning kasutatavast mehhaanilisest vedrustusest. ABC Design Salsa mudelitel on mõlemal küljel asuv raamiamortisaator, mis võimaldab last kiigutada (selliselt ei ehitata palju vankreid) ning muudab käru tõeliseks maastikusõbraks. Meie kliimas on Salsa üks parimaid turul olevaid kärusid, mis on keskmisele eestlasele justkui valatud – suurust arvestades kergesti kokkuvolditav, õhkratastega ning raamiamortisaatoritega. Komplektis tuleb neljarattalise mudeliga kaasa ka vankrikorv. Salsa käru saab Eestis hakkama iga ilma ning maastikuga. Alates möödunud aastast on valikus ka kolmerattaline ketaspiduritega Salsa Run versioon, mis sobib vanematele, kes armastavad koos lapsega jooksmas käia.

Millal kasutada pöördlukke ehk lukustatavaid esirattaid?

Kõikidel ABC Design kärudel on lukustavad esirattad. See sobib suurepäraselt läbi kruusa või liiva jalutamiseks, kuna rataste edasi-tagasi pöörlemine võib muuta käru lükkamise või manööverdamise keerulisemaks. Selle vältimiseks soovitame tungivalt rattad lukustada, kui navigeerite keerulisel maastikul, nagu matkarajad, pinnasteed või ebatasased teed. Lukustatud esirattad hoiavad käru stabiilsena, turvalisena ja hõlpsamini juhitavana. Teisalt, kui lukud on lahti ühendatud, võivad rattad vabalt teed järgida ja üksikutest konarustest kõrvale pöörata, mis viib lõpuks sujuvama sõiduni. Lukustamata või lukus – parim seadistus sõltub teie konkreetsetest jalutusvajadustest.

Kui soovid tutvuda erinevate võimalustega ning saada personaalset abi, külasta Hummy esindussalongi Tallinnas või näidiste saali Tartus Kvartali Keskuses.

Shopping Cart